Προώθηση Θετικής Συμπεριφοράς

Στο πλαίσιο του σχολικού συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς (ΠΡΟ.ΘΕ.ΣΥ.), η ομάδα δράσης του προγράμματος, η οποία απαρτίζεται από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας: κ. Γκάτζιου Άννα, κ. Γκούμα Θεανώ, κ. Κουκουσέλα Αναστασία, κ. Μπέλλη Ελένη και την κ. Μπουζιάνη Βούλα, είχαν την ιδέα να σχεδιαστεί και να ζωγραφιστεί σε έναν εσωτερικό τοίχο του σχολείου μας, μια ζωγραφιά με καθαρά συμβολικό χαρακτήρα. Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθούμε στον κ. Ιωάννη Μαλούτα, καθηγητή καλλιτεχνικών οποίος φιλοτέχνησε το σχέδιο τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

Όσον αφορά τη ζωγραφιά, η «πολύχρωμη ομπρέλα» αγκαλιάζει όλο το σχολείο μας και ιδιαίτερα τους μαθητές και μαθήτριες, όπου τους δίνει φτερά να πετάξουν σε ένα κόσμο αξιών. Τα «ψηλά καταπράσινα βουνά» συμβολίζουν τους υψηλούς στόχους που θέτει το πρόγραμμα. Τα «κλειδιά» τα οποία είναι απαραίτητα να έχει ο καθένας μας στην φαρέτρα του, για να ανοίξει την πόρτα του «σεβασμού», της «ειλικρίνειας», της «δικαιοσύνης» και όχι μόνο. Τέλος ο «ανεμόμυλος», με την τρισδιάστατη, ξύλινη φτερωτή του η οποία συμβολίζει την «αέναη κίνηση αξιών» που δίνει πνοή και ζωντάνια στο σχέδιο.

«Η Καλύτερη Επιβράβευση των μαθητών και μαθητριών είναι τα λόγια της ψυχής»