Χριστουγεννιάτικη ιστορία – Ο Σκρουτζ

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 όλα τα παιδιά του σχολείου μας παρακολούθησαν τη χριστουγεννιάτικη ιστορία «Ο Σκρουτζ» του Κάρολου Ντίκενς, μελοποιημένη από τον μουσικοσυνθέτη κ. Ναβροζίδη Χαράλαμπο.

Το θέμα του συγκεκριμένου παραμυθιού μεταφέρει ένα σημαντικό μήνυμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους. Οι ηθικές αξίες ανά τον κόσμο, όπως ότι είναι σημαντικότερο να θεωρούμε δίκαιο και σοφότερο το να έχει κανείς αρετή, κάνοντας έτσι πιο πλούσια την ψυχή μας, κάτι το οποίο δεν μπορεί να αντικατασταθεί με την ωμή και φτωχή αξία που έχει δώσει ο άνθρωπος στο χρήμα.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ιστορία του «Σκρουτζ» μέσα από μια διαφορετική καλλιτεχνική ματιά. Της μουσικής, του τραγουδιού και της πρόζας.