Ντόκτορ γουαϊ Και οι υπερδυνάμεις της επιστήμης

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης με τις εκπαιδευτικούς τους, κα Αναστασία Κουκουσέλα και κα Ελένη Τίτου επισκέφθηκαν το εργοστάσιο «ΤΙΤΑΝ» στην Ευκαρπία Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ντόκτορ γουαϊ? Και οι υπερδυνάμεις της επιστήμης» του οποίου ο σχεδιασμός και η επιστημονική επιμέλεια ανήκουν στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ».

Τα παιδιά αρχικά ενημερώθηκαν για τα στάδια δημιουργίας και τη χρησιμότητα του τσιμέντου καθώς και για τη λειτουργία του εργοστασίου. Στη συνέχεια, αφού ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του DNA παρατήρησαν σε μικροσκόπια τα κύτταρα διαφόρων οργανισμών, έφτιαξαν αλυσίδες DNA τις οποίες πήραν για ενθύμιο. Τέλος παρακολούθησαν το πείραμα της μπανάνας όπου αποκαλύφθηκε στα μάτια τους με τρόπο εντυπωσιακό το DNA της, το όποιο είναι κατά 50% ίδιο με του ανθρώπου.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την όλη διαδικασία!!