«ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΑΝΑ» (1955)

Με την ονομασία «Σεπτεμβριανά» έμειναν στην ιστορία τα γεγονότα που συνέβησαν τη νύχτα της 6ης Σεπτεμβρίου 1955, στην Κωνσταντινούπολη κατά των περιουσιών των Ελλήνων ομογενών, από οργανωμένο και καθοδηγούμενο τουρκικό όχλο. Τη νύχτα εκείνη λεηλατήθηκαν και πυρπολήθηκαν τα καταστήματα των Ρωμιών της Πόλης, τα σπίτια του, τα σχολεία τους, βεβηλώθηκαν οι εκκλησίες, δημιουργώντας στους Έλληνες κατοίκους της Κωνσταντινούπολης τρομοκρατία και ανασφάλεια.

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΑΝΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΑΝΑ

Σήμερα (Σάββατο 1/10/22) στις 8 βράδυ ο Σύλλογος Μικρασιατικών Κατερίνης οργανώνει εκδήλωση με αυτό το θέμα στο κτίριο της πρώην οικίας Τσαλόπουλου. Ομιλητής θα είναι ο Διευθυντής του Σχολείου μας κ. Νίκος Ναχόπουλος, Δρ Τοπικής Ιστορίας, ο οποίος θα αναφερθεί στα γεγονότα του ‘55 και τη σημασία τους για τον Ελληνισμό της Πόλης.  Η συμμετοχή μας στην εκδήλωση θα αποτελέσει τιμή για τον Ελληνισμό της Κωνσταντινούπολης και τον Σύλλογο Μικρασιατών της πόλης μας.