Επίσκεψη στη Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης

Στις 16 Απριλίου 2024 η Γ’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε τη “Μέριμνα Παιδιού Κατερίνης”.

Η υποδοχή και η ενημέρωση που έγινε απ’ το καταρτισμένο προσωπικό για τις δράσεις που γίνονται στον χώρο ήταν εντυπωσιακή. Τα παιδιά είδαν τα διάφορα ενταγμένα προγράμματα στην καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία. Η βιβλιοδεσία, η κεραμική, η υφαντική, η κατασκευή κεριού και σαπουνιού, η κηπουρική, καθώς και θεραπείες δημιουργικής απασχόλησης, όπως λογοθεραπεία, εργοθεραπεία, θεραπευτική ιππασία, κολύμβηση, γυμναστική είναι δράσεις που στοχεύουν στην ανάδειξη των δυνατοτήτων ατόμων που φιλοξενούνται στον χώρο.

Επίσης οι στέγες υποστηριζόμενης διαβίωσης είναι μόνιμες κατοικίες κάποιων ατόμων, που με την στήριξη εξιδεικευμένου προσωπικού στοχεύουν στην ανεξάρτητη διαβίωση, στην αυτονομία και στη συμπερίληψή τους στην ευρύτερη κοινωνία.

Στο τέλος με τη βοήθεια του προσωπικού καθώς και των ατόμων με ιδιαιτερότητες, φιλοτέχνησε το κάθε παιδί τη δική του πασχαλινή λαμπάδα με υλικά που κατασκευάζονται στα εργαστήρια της δομής.

Τόσο οι μαθητές και οι μαθήτριες, όσο και οι εκπαιδευτικοί αποχωρήσαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σίγουρα θα ανανεώσουμε το ραντεβού μας για την επόμενη επίσκεψή μας.